Plemeno Suffolk
V našem hospodaření se zaměřujeme na EKO chov masného plemene Suffolk.Toto plemeno bylo vyšlechtěno v 19. století v Anglii. Ovečky jsou výborně osvalené s nízkým obsahem tuku v mase a mají typické, nepřehlédnutelné zbarvení - hlavu, končetiny a paznehty černé, na těle pak vlnu bílé nebo mírně nažloutlé barvy.
„Ovce suffolk jsou v poslední době mezi chovateli i spotřebiteli velice oblíbené, protože se vyznačují dlouhověkostí, dobrým zdravím a dlouhým plodným obdobím. Jsou vhodné i k chovu v drsnějších klimatických podmínkách podhorských oblastí. Pro své dobré užitkové vlastnosti se hodí ke křížení s téměř všemi plemeny ovcí, které se u nás chovají. Jejich hlavní produkcí je maso. Mají výborné maso a hlavně není cítit lojem, jako maso ovcí chovaných pro vlnu. Upečené maso můžete jíst i studené a nemáte, jak se u nás říká, pusu zalepenou lojem."
Ovečky chováme přírodním způsobem, a to znamená, že se od dubna do prosince pasou na našich loukách v areálu farmy Zelené údolí. V prosinci až březnu jsou potom v zimním výběhu, kde mají otevřenou roubenou salaš s výběhem na jednu z našich luk. Všechny louky jsou zařazeny do Eko režimu, což znamená, že na nich nepoužíváme žádná umělá hnojiva a pesticidy. Hnojení tedy probíhá výhradně trusem pasených ovcí a plevelů se zbavujeme vypásáním a sečením.
Ovce se říjí jednou ročně, a to v podzimních měsících a březost trvá pět měsíců. Berana k ovcím pouštíme začátkem října proto, aby se jehňata rodila až v půli března. Ovce totiž rodí venku, v rámci stáda a je třeba, aby nízké teploty neohrozili čerstvě narozená jehňata.
Ty poté spolu s bahnicí umístíme na 5 – 7 dnů do tzv. choulu, což je prostor cca. 3 m2, kde má bahnice a její čerstvě narozená jehňata klid, sucho , čerstvou vodu a pravidelné dávky mačkaného ovsa a minerálů. Jehně má kdykoli k dispozici vemeno své matky a mají čas si na sebe vzájemně zvyknout. V naprosté většině případů se jim po týdnu z choulu vůbec nechce.
Pokud má toto masné plemeno dostatek kvalitní pastvy, nepotřebuje ani jadrné krmivo a dobře přibírá na váze. Jehňata ve stáří 100 dní dosahují průměrné hmotnosti kolem 36 kg. Živá hmotnost beranů v dospělosti činí 100 až 140 kg a bahnic okolo 80 kg.